Střekov získá vlastní hasiče

08.10.2014 08:05

Střekov získá vlastní hasiče

13:51
Už to nebude jen koníček. Dobrovolné hasiče z ústecké čtvrti Střekov čeká od nového roku změna. Od 1. ledna totiž bude jejich jednotka nově fungovat v Integrovaném záchranném systému (IZS), a Střekovští tak začnou vyrážet k různým událostem.
Starosta střekovských hasičů Antonín Bauer se svým synem před vozovým parkem...

Starosta střekovských hasičů Antonín Bauer se svým synem před vozovým parkem hasičů. | foto: Ondřej Kůs, 5plus2.cz

Zřízení vlastního sboru dobrovolných hasičů schválilo střekovské zastupitelstvo. Jednotka bude zařazená jako jednotka požární ochrany pátého stupně, který je v IZS nejnižší. "Budeme schopní pomoct v našem rajónu profesionálním hasičům. Může hořet barák nebo chata a útvar si nás přizve na výpomoc," popisuje starosta sboru Antonín Bauer.

To dosud možné nebylo. Hasiči totiž fungovali spíše jako zájmový spolek, který se věnuje zejména výchově dětí. "Měli jsme to opravdu jako koníčka. Když byly povodně, vypomáhali jsme při nich. Když po nás chtěl úřad městského obvodu vyčistit požární nádrž, tak jsme to udělali," říká Bauer.

O změnu usiloval on a jeho jednotka dlouho. Předchozí zastupitelstva ovšem návrhy na zřízení vlastního sboru vždy zamítla. "Při všech povodních z poslední doby jsme byli akceschopní. Svým způsobem jsme byli vůči výjezdovým jednotkám pořád biti. Snažili jsme se odvést co nejvíce práce, ale nemohli jsme zasáhnout v rozsahu, ve kterém jsme chtěli," připomíná Bauer.

Dostanou peníze na naftu

Jednotka čítající devět mužů bude nově spadat pod střekovský obvod a Hasičský záchranný sbor. Ten jim bude od nového roku hradit pohonné hmoty za výjezdy. Hasiči také mají šanci dosáhnout na vyšší dotace.

"Doteď jsme dostávali ročně 20 tisíc, do kterých jsme se museli vejít. Když se nám rozbilo auto, museli jsme se na koupi součástky složit," líčí šéf sboru, který ho v roce 1998 po letech nečinnosti znovuzakládal.

Střekovští mají v hasičárně k dispozici vůz Mitsubishi L300 na přepravu osob a Ford Transit, který jim převáží veškeré vybavení. Vzhledem k tomu, že nevlastní hasičské vozidlo, budou u různých událostí sloužit spíše jako technická výpomoc.

"Může se stát, že se stane lehčí dopravní nehoda, u níž bude nutné zlikvidovat ropné látky. Profesionální hasiči se můžou věnovat něčemu většímu," nastiňuje možnosti starosta. Bauer doplnil, že ve výbavě hasičů je i člun. "Můžeme zasáhnout i z vody," dodal.